Odluka o kombinovanoj operaciji glaukoma i katarakte je veoma ozbiljna i složena. Prilikom detaljnog pregleda i neophodne dijagnostike, pravi se procena stepena oštećenja u dekompenzovanom glaukomu: stepen oštećenja očnog živca, visina očnog pritiska, stanje očne komore i komornog ugla, debljina očnog sočiva, komplikacija usled katarakte i sl.
U nekim situacijama se prvo operacijom glaukoma postiže stabilizacija glaukoma, a potom se planira operacija katarakte.
Nekada se ipak mora raditi kombinovana procedura, ali o tome odluku mora doneti samo izuzetno iskusan hirurg, ekspert koji se bavi isključivo glaukomom.
Kombinovana procedura nosi svoje rizike, i ukoliko hirurg nije iskusan i vešt u ovoj problematici, moglo bi se završiti nepovoljno po pacijenta.
Za razliku od katarakte, koja predstavlja stanje zamućenja očnog sočiva, gde se nakon operacije odmah vraća izgubljena vidna funkcija, glaukom je ozbiljna očna bolest, koja može imati nepredvidiv tok, i zahteva ozbiljan hirurški pristup i postoperativno praćenje.
U specijalnoj bolnici Sveti Vid, operaciju katarakte, glaukoma, kao i kombinovanu operaciju katarakte i glaukoma izvode iskusni evropski hirurzi, sa preko 30 godina hirurškog iskustva, koji su dobitnici brojnih svetskih nagrada za svoj rad i dostignuća.



Leave A Comment