Laserska korekcija vida kod dece često je podeljena na istine i zablude zbog čega roditelji ne mogu biti sigurni u odluci koju treba doneti u očuvanju vida svoga deteta. Ukoliko ste roditelj i imate razlog da pročitate ovaj tekst, odvojite 5 minuta jer objašnjavamo koje su to situacije kada se mora raditi laserska korekcija vida kod dece i što u našem okruženju kruže zablude o ovoj metodi. Odgovori na ova pitanja su jasno definisana i toga se pridržavamo.

laserska korekcija vida kod dece

 

Velika razlika u dioptriji na oba oka

Zabluda: naočare!

Najčešće će oko sa velikom dioptrijom imati u naočarima manju dioptriju, da bi se “ izjednačilo “ sa drugim, a onda se primenjuje zatvaranje „boljeg „oka. To nema mnogo smisla. Zato što će nekorigovano „slabije“ oko i dalje videti mutno i dete će se opirati flasterima.

Ovo je situacija u našem okruženju i to veoma pogrešna. Unapred ste dete osudili na slabovidost. Time što ste delimično iskorigovali, niste rešili problem.

Istina: laserska korekcija!

Time će se dioptrija potpuno iskorigovati i nakon toga se primenjuje zatvaranje „boljeg“ oka na nekoliko sati dnevno, obično kada se najviše igra. Sada, nakon pune korekcije, videćete da se dete neće opirati zatvaranju, pa će i efekat ispravljanja slabovidosti biti sve bolji.

Astigmatizam

U nekim situacijama, kada nije visoka vrednost, naočare zaista mogu pomoći. U višim vrednostima, pogotovo razlike na oba oka, naočare su zabluda.

Nekorigovan astigmatizam ima visok potencijal za slabovidost. Mi to zovemo ambliogenom manom.

Stoga, laserska korekcija je istina. Na ovaj način dete neće imati „iskrivljenu“ sliku kao sa naočarima.

Akomodativni strabizam

Skretanje očiju usled prejake akomodacije, najčešće zbog visoke dioptrije u plusu.

Može se ispraviti naočarima, pogotovo kada je dioptrija na oba oka slična. Oči su u pravilnom položaju dok dete ima korekciju. Kada skine naočare – skreću.

Problem nastaje kod školaraca, naročito na časovima fizičkog. Ne mogu udovoljiti zahtevima škole i ispratiti sve zahteve na spravama.

Zabluda: operacija strabizma u ovim slučajevima!

Istina: laserska korekcija dioptrije. Time se otklanja uzrok prejake akomodacije i skretanja očiju i postiže pravilan položaj, bez operacije strabizma!

U slučajevima parcijalno akomodativnog strabizma radi se laserska korekcija dioptrije, a nekoliko meseci (3-6) iza toga, manja dokorekcija operacijom strabizma ukoliko bude potrebe.

Deca sa posebnim potrebama

Često opterećenje za roditelje, koji sa decom moraju redovno obavljati fizikalnu terapiju i korektivne vežbe, predstavlja dodatno oštećenje vida. Smanjena saradnja ove dece posledica je ne samo centralnih oštećenja koja ne možemo, već i problema sa vidom koji možemo popraviti. Popravljanje vidne funkcije i te kako daje pozitivan uticaj na ostvarivanje boljeg odgovora na celokupni tretman psihomotornih aktivnosti ove dece.

Zabluda: dati provizorno naočare uz objašnjenje da će dete biti stalno zavisno od druge osobe i da neće biti potrebe za boljim vidom!

Istina: Otežana saradnja u ostvarivanju oftalmološkog pregleda se prevazilazi preduzimanjem pregleda u opštoj anesteziji. Tada jasno saznajemo šta je sve razlog oštećenju vida i šta možemo ispraviti: katarakta, ablacija mrežnjače, visoka kratkovidost, strabizam ili laserska korekcija, koja je od ogromnog značaja baš kod ove dece, zato što olakšava fizikalni tretman uz bolji vid i bolji vizuelni kontakt sa terapeutom. Ova deca postaju mnogo sigurnija i pokazuju brži napredak u motorici.

laserska korekcija vida kod dece

Nedavno je Specijalna bolnica Sveti Vid dobila još jedno veliko priznanje, Nagradu za postignute rezultate u dečijoj oftalmologiji uručeno na evropskom kongresu udruženja za refraktivnu hirurgiju i hirurgiju katarakte.

Specijalna bolnica Sveti Vid je jedan od svetskih centara koji se bavi dečijom oftalmologijom na čelu sa prof. dr Rudolfom Autratom koji se ovom problematikom bavi dugi niz godina, među prvima u svetu posvećen ovom problemu, a danas sa velikim brojem publikacija i najvećih priznanja u svetskim oftalmološkim krugovima u oblasti dečije oftalmologije.

Cilj nam je bio da popunimo praznine koje postoje na domaćem terenu. To je odavno bila vodilja Specijalne bolnice Sveti Vid i otuda uvođenje savremenih stavova na naše podneblje.