Laserske korekcije dioptrije kod dece predškolskog uzrasta još uvek su tema o kojoj bi mnoge majke želele da čuju više.
Šta se postize laserskom korekcijom dioptrije kod male dece, a sta kod odraslih mladih osoba?
Kada se može, a kada ne sme čekati? Roditelji ne razumeju sta znači nositi naočare ili raditi lasersku proceduru, i često poistovećuju jedno i drugo, što nije isto.
Kod odraslih – da, laser koriguje dioptriju, kao i naočare, i skida se zavisnost od naočari i dobija komforan vid, ali oštrina vida se razvija u detinjstvu i ako dete nije dobro korigovano na vreme, naočarima, ostaće slabovido, zauvek.
Zato treba pažnju posveti ovome, uz osvrt na laser kod odraslih, što nije nikakav problem, i to je svima i jasno.
Skoro tri decenije rada i brojna svetska priznanja to sigurno govore umesto nas.
Veliki broj pacijenata se javlja radi laserske korekcije u uzrastu posle 18. godine, bez obzira što sve vreme odrastanja nemaju dobru korekciju, naočarima ili sočivom.
Njima je često, pogrešno objašnjeno, da moraju čekati na lasersku korekciju do navršene 18. godine života, ali im nije objašnjeno da će kasna korekcija i čekanje do 18. godine, ostaviti SLABOVIDOST kao trajnu posledicu. Laser je samo sredstvo u korekciji dioptrije, a funkcija vida se neguje u ranom detinjstvu. Dakle, laser primenjen u predškolskom uzrastu će omogućiti detetu da ima jasnu, oštru sliku, jer će sa takvom slikom rasti, a laser primenjen nakon 18 godina će samo skinuti dioptriju, a slika će i dalje biti nejasna, odnosno onakva kakva je sa dotadašnjom korekcijom.
Samo pacijenti sa dobro korigovanom dioptrijom mogu čekati do 18. godine, ili kasnije – kada žele laser. U svim ostalim slučajevima, laserska korekcija je terapeutska. Laserska korekcija JESTE KOREKCIJA DIOPTRIJE, ali ne konstruiše vid koji moramo “izgraditi kod deteta od ranog detinjstva”.
Leave A Comment