Savremena operacija glaukoma predstavlja revoluciju u oftalmologiji, omogućavajući pacijentima sa ovom opasnom očnom bolešću znatno bolji kvalitet života. Uz napredak medicinske tehnologije i tehnike, hirurški zahvati postaju sve precizniji i manje invazivni, smanjujući rizike i ubrzavajući oporavak.

Glaukom čini grupa oboljenja sa oštećenjem očnog živca, sa slepilom kao krajnjim ishodom, ukoliko se ne leči. Među brojnim faktorima rizika, povišen očni pritisak je jedan od najvažnijih.

Stoga su savremena operacija glaukoma i nove hirurške tehnike ono što brojnim pacijentima spašava vid.

glaukom sveti vid

Prvo strada periferni vid, što potvrđuje testiranje vidnog polja, dok centralni vid strada kasnije. Zato su prvi simptomi “nemi”. Kada nastupi bol, kod veilikog i naglog skoka očnog pritiska i evidentan defekt u vidnom polju, veliki deo živca je već propao, a oštećenja su nepovratna.

Terapija ima za cilj da pritisak u oku drži stalno pod kontrolom, bez većih oscilacija u toku dana. Problem treba demistifikovati i pomoći pacijentu da razume svoju bolest. Oboljenje je doživotno i zahvata oba oka. To što je u prvom momentu jedno oko u većem stadijumu oštećenja, ne znači da će drugo proći bez promena. Adekvatna terapija kapima i hirurgija će omogućiti normalan život sa bolesti pod kontrolom.

Počinje kapima, što nije apsolutno bezazlena terapija, a neretko i neefikasna. Mnogi pacijenti razvijaju alergijsku reakciju na određene komponente u kapima za snižavanje očnog pritiska. Tada treba razmišljati o hirurgiji. Kod akutnog napada glaukoma, što je izuzetno bolna epizoda, mora se hitno hirurški intervenisati.

DIJAGNOSTIKA
Prve promene kod glaukoma nastaju na nivou ganglijske ćelije u mrežnjači, pre nego se ispolje vidni znaci oboljenja – potvrđuju savremena istraživanja. To svakako već rano možemo dijagnostikovati savremenim aparatima.

Savremena operacija glaukoma

Hirurška procedura ima za cilj do spusti očni pritisak na željenu vrednost i stabilizuje ga. Željena vrednost se procenjuje prema ponašanju bolesti, dužini lečenja i stepenu oštećenja. Nekritična primena, pošto – poto, uvek iste agresivne, neprilagođene hirurške tehnike, svakako doprinosi porastu slepe populacije kod nas. S obzirom na delikatnost problema, ovu odluku treba prepustiti samo izuzetnim stručnjacima koji do najfinijih detalja poznaju problematiku, prednosti i nedostatke svih danas ponuđenih hirurških mogućnosti i suvereno vladaju ovim tehnikama.

Već godinama SVETI VID, primenjuje adaptiranu hirurgiju glaukoma. Uz istaknuta imena evropske oftalmologije, ovde se izvode novi prefinjeniji hirurški pristupi, modifikovane procedure prilagođene stepenu ostećenja, filtracione tehnike – trebekulektomija sa trabekulotomijom, kod teških dekompenzovanih stanja, duboka nepenetrantna hirurgija, kao i minimalno invazivna hirurgije šanta (MIGS), uz primenu savremenih mini implanata. (Ahmed, Ex-press implant, Xen, Preserflo,…).

Time se prevazilaze rizici zastarelih, agresivnih i neprilagođenih hirurških tehnika.