Specijalni deo mrežnjače, zadužen za centralni vid i razlikovanje detalja, je makula ili žuta mrlja. Ona obiluje fotoreceptorima – ćelijama koje primaju vizuelnu draž i prenose je nervnim elementima. Gust raspored receptora u makuli omogućava oštrinu vida, zapažanje detalja i raspoznavanje likova, čitanje, pisanje, prepoznavanje boja…

Oštećenja u makuli dovode do promena vezanih za centralni vid, a manifestuju se sledećim simptomima: slabijom kontrastnom osetljivošću, otežanim čitanjem u uslovima slabije osvetljenosti, pojavom zamućenja centralnog vida (koje ne može da se izoštri ni uz pomoć naočara), krivljenjem slike, pojavom tamne mrlje – fiksirane u centru vidnog polja…

Faktori rizika za oštećenja makule (ARMD)

Rizik nastanka senilne makularne degeneracije značajno raste sa godinama života. Ne može se isključiti ni genetska predispozicija. Deca roditelja sa ARMD svakako imaju povećan rizik ranijeg oboljevanja. Opasnost predstavlja takozvani oksidativni stres i oslobađanje slobodnih radikala, što ostavlja prostor za razmišljanje da antioksidansi mogu da imaju značajnu ulogu – svakako ne u izlečenju, ali u prevenciji progresivnog toka oboljenja kod predisponiranih osoba, kao i onih sa faktorima rizika.

Međutim, oštećenja u žutoj mrlji pod obavezno postoje u brojnim oboljenjima, kao što su dijabetes, sistemske bolesti vezivnog tkiva, autoimuna oboljenja, hipertenzija sa rizicima nastanka tromba u sitnim krvnim sudovima mrežnjače, i posledičnim edemima u makuli.

Otkriti prve promene

Mada zahvata oba oka, ovo oštećenje obično nije istovremeno podjednako zastupljeno, pa se „boljim“ okom kompenzuje pad vida. Stoga pacijent i ne primeti na vreme prve promene. Sa daljim napredovanjem makularne degeneracije, vidna oštrina sve više pada, do gubitka sposobnosti čitanja.

oštećenja makaule i lečenje

Terapijski pristup problemima žute mrlje

Terapijski pristup je do pre nekoliko godina bio vrlo „sužen“, dok se danas može delovati i u slučaju vrlo agresivnih formi – u smislu da se zaustavi napredovanje oboljenja, ukoliko se reaguje na vreme. Svakako, prevencija i otklanjanje faktora rizika su i dalje na prvom mestu.

Preventivno delovanje

Rano prepoznavanje problema i blagovremena primena terapije redukuje rizik od nepovratnog gubitka centralnog vida. Prilikom operacije katarakte danas se ugrađuju posebna, savitljiva intraokularna sočiva sa integrisanim filterom, koji apsorbuje i blokira prodor UV i plave svetlosti. Time deluje protektivno na makulu (takozvana žuta ili natural intraokularna sočiva). To je jedan od vidova preventivnog delovanja.

Kod postojanja vlažne forme makularne degeneracije i katarakte primenjuje se takozvana „sandwich“ terapija, što podrazumeva kombinaciju aplikacija leka intravitrealno, potom, po zaustavljanju aktivnog procesa u makuli – fakoemulzifikacija – operacija katarakte, i nakon toga se nastavlja primena anti-VEGF-a intravitrealno, u mesečnim intervalima.

dijagnostika problema i oštećenja makule

Blagovremena dijagnostika

Diferencijalna dijagnoza tipova oboljenja makule se postavlja kliničkim pregledom, snimanjem očnog dna i angiografijom – snimanjem krvnih sudova očnog dna (fundusa) kontrastnim sredstvom.

Najjednostavnije i najbrže se promene objektivno detektuju specifičnim skenom makule, a to je optička koherentna tomografija ili OCT.

Ovo je neinvazivna, brza dijagnostička procedura, za koju i nije neophodno širenje zenica.

Na ovaj način se lako diferenciraju tipovi makularnih promena čije se terapijske mogućnosti i prognoza razlikuju.

Ovakav način vizualizacije, do histološke preciznosti, nekada nije bio moguć, pa se nije ni ulazilo u dublju dijagnostiku i diferencijalnu dijagnostiku problema žute mrlje.

Domaća oftalmologija nije nudila ni dijagnostičke, ni terapeutske mogućnosti.

Specijalna bolnica SVETI VID je, međutim, od samog početka skrenula pažnju javnosti na potrebu detaljne dijagnostike makule i mrežnjače uopšte i uvela po prvi put na ove prostore savremenu hirurgiju ablacije mrežnjače i makularnu hirurgiju. Za ove vrhunske hirurške zahteve, bilo je neophodno uključiti u tim vrhunskog iskusnog vitreoretinalnog hirurga.

Ova renomirana ustanova ne dopušta početničke korake u učenju hirurgije, već zahteva apsolutno savršenstvo u izvođenju hirurških postupaka, i zato je ovo mesto koje okuplja izuzetne profesionalce u očnoj hirurgiji svih segmenata oka, i za decu i za odrasle.

Najfinija dijagnostika oka, nove mogućnosti objektivne vizualizacije promena u oku, kako preoperativno, tako i tokom operacije, daju veću preciznost definisanju promena i hirurškom rešenju.

Sastavna komponenta ovog savremenog, minimalno invazivnog hirurškog pristupa je prilagođena anestezija, kompletan monitoring, i mogućnost izvođenja u uslovima i lokalne anestezije.