Dijabetična retinopatija je oboljenje malih krvnih sudova očnog dna koje se može javiti kod višegodišnjih dijabetičara. Važno je da svaki dijabetičar ide na redovne preglede kod očnog lekara kako bi se na vreme otkrile početne promene na očnom dnu.
Osnovni uzrok nastajanja ovih promena je oštećenje malih krvnih sudova očnog dna, što onemogućava normalnu ishranu i prokrvljenost mrežnjače. Kao odbrambeni mehanizam, na mrežnjači dolazi do stvaranja novih krvnih sudova (tzv. neovaskularizacija retine), koji nisu kvalitetni kao normalni krvni sudovi, jer su skloni propuštanju tečnosti u okolno tkivo, širenju ka retini i ka staklastom telu i mogu dovesti do krvarenja. U narednoj fazi dolazi do stvaranja ožiljnih traka (membrane) na površini mrežnjače koje napreduju i u uznapredovaloj fazi dovode do odignuća mrežnjače (trakciona ablacija).
Pored pregleda, obavezna je detaljna dijagnostika koja podrazumeva: ispitivanje protoka kroz krvne sudove očnog dna (OCT angio, fluoresceinska angiografija, OCT).
U zavisnosti od stadijuma dijabetične retinopatije zavisi terapijski postupak.
Laser fotokoagulacija se primenjuje kao tretman početnog oblika proliferativne dijabetične retinopatije u cilju sprečavanja napredovanja daljeg širenja novoformiranih krvnih sudova retine, kao i u cilju prevencije najteže komplikacije proliferativne dijabetične retinopatije, a to je neovaskularni glaukom. Laser fotokoagulacija se najčešće radi u nekoliko seansi, zavisno od intenziteta dijabetičnih promena.
U sklopu oštećenja mikrocirkulacije može doći i do pojave promena u makuli (edem makule), koji se tretira primenom anti-VEGF terapije (intravitrealna injekcija specijalnog leka – Lucentis ili Eylea) koji ciljano deluje na otoke makule.
U slučaju pojave krvarenja u staklastom telu (hemoftalmus) usled pucanja krvnih sudova nastalih u sklopu proliferativne dijabetične retinopatije, neophodno je operativno lečenje (vitrektomija).
U slučaju najteže komplikacije (trakciona ablacija retine), koja se najčešće dešava ukoliko se na vreme ne primeni laserski tretman, neophodna je operacija – vitrektomija, sa primenom tamponade silikonskim uljem.
Zato je osnovni savet za svakog dijabetičara: redovna kontrola oftalmologa na 6 meseci, i u zavisnosti od nalaza na pregledu, planiraće se dodatna dijagnostika i proceniti plan lečenja.
Leave A Comment