Egzajmer (excimer) laserom se skidanje dioptrije primenjuje već više od 30 godina kod odraslih i skoro 20 godina kod dece. Predstavlja samo deo mogućnosti koje pruža refraktivna hirurgija u korekciji dioptrije: kratkovidosti, dalekovidosti i astigmatizma.

Visina dioptrije koja se „skida“ definisana je kvalitetom i debljinom rožnjače, tako se komforno koriguju dioptrije do -10 (dioptrija kratkovidosti), pa i više, ukoliko je debljina rožnjače dobra. Ukoliko je rožnjača tanja, to će limitirati mogućnost lasera da koriguje višu dioptriju. U nekim situacijama, primenom posebnih modaliteta laserske procedure, proširujemo dioptrijski opseg, sa očuvanom sigurnošću.

 

Kod urođene dalekovidosti (dioptrija u plusu), laserske mogućnosti su najbolje kada je u pitanju dioptrija do + 4. Kod viših vrednosti moguća je regresija, zbog mesta promene lasera na roznjači, koje se brzo obnavlja.

Naravno, ove dioptrijske opsege treba shvatati uslovno, zato što je primena kod odraslih i kod dece, u različitom uzrastu, različita. Kod dece se dioptrija menja, sa rastom i sazrevanjem, pa procedura prati normalne fiziološke momente i iščekivanja, i ima za cilj da detetu stvori uslove da razvije oštar vid.

Kada se primenjuje skidanje dioptrije laserom?

Laser se u posebnim indikacijama kod dece predškolskog uzrasta primenjuje kao JEDINA MOGUĆNOST da se smanji slabovidost koja bi nastala, ako bi se izostavila puna korekcija dioptrije. Često laser ima za cilj da dioptriju smanji, dok se ostatak može dokorigovati naočarima. Mnogi pacijenti, pa na žalost i lekari, pogrešno shvataju primenu lasera kod dece, očekujući da se dioptrija „skroz skine“. To bi bilo nerealno očekivanje, zato što je suština u postizanju što bolje vidne oštrine kod deteta, na bilo koji način. Ovde je laser neophodna pomoć u postizanju pune korekcije. Kada je reč o astigmatizmu, pogotovo kod dece, to je najbolji način korekcije.

Bitan preduslov je naravno uvek, da rožnjača bude očuvana i zdrava, nakon procedure.

Da je procedura u kojoj se primenjuje skidanje dioptrije laserom sigurna govori i činjenica da se laser primenjuje i u terapijske svrhe, kod nekih problema na rožnjači (otežano zarastanje, ponavljajuće erozije), primenom metode PTK (fototerapeutska keratektomija) dijagnostički postupci su danas omogućili da do detalja sagledamo stanje oka, procenimo funkciju, i damo predviđanja koliko očekujemo. Ove sveobuhvatne procedure omogućuju da se napravi pravi screening, i odbace rizici koji nisu za ovu proceduru.

 

Indikacije kod odraslih i kod dece

Indikacije su jasno definisane, posebno kod odraslih , a posebno kod dece:

  •  Motivacija da se otkloni „zavisnost“ od nošenja naočari ili kontaktnog sočiva
  •  Pojava iritacija, alergijskih reakcija, i dr. nepodnošenja kontaktnog sočiva
  •  Nemogućnost postizanja dobre korekcije dioptrije naočarima ili kontaktnim sočivom
  •  Profesionalni razlozi, sportske aktivnosti (skijanje, plivanje, ronjenje , i sl.)
  •  Osećaj socijalnog neuklapanja i zanemarivanje obaveza, „izdvojenost“ iz društva, zbog nekorigovane dioptrije

Bitno je podvući razliku u postavljenim indikacijama, i očekivanjima kod dece i kod odraslih:

Cilj primene laserske korekcije dioptrije kod dece je stvaranje uslova za razvoj vidne oštrine, koja se neće razviti, ukoliko dete ne dobije punu korekciju dioptrije (delimično korigovana dioptrija naočarima je unapred osuđena na neuspeh, ne postiže se ništa).

Kod dece se laserska korekcija dioptrije primenjuje u sledećim indikacijama:

  1. Razlika u dioptriji na oba oka, ili postojanje dioptrije samo na jednom oku
  2. Akomodativni strabizam, odnosno pojava skretanja oka, usled neadekvatno korigovane dioptrije. Postizanjem korekcije dioptrije laserom, nestaje „akomodativni napor“ i postiže se pravilan, paralelan položaj očiju, bez operacije strabizma. Ukoliko se radi o kombinovanom, delimičnom akomodativnim strabizmu, biće potrebna i operacija strabizma, radi otklanjanja preostalog ugla skretanja oka.
  3. Deca sa posebnim potrebama, ometena u razvoju, gde oštećena, nekorigovana vidna funkcija predstavlja dodatno opterećenje za celu porodicu koja sprovodi posebne programe.
  4. Intolerancija na kontaktno sočivo, i odbijanje nošenja naočari kod dece predškolskog ili školskog uzrasta.

Kod odraslih je period razvoja vida već završen, i ne može se ničim uticati na „konstrukciju“ vidne oštrine, ukoliko je nije bilo od najranijih dana dioptrija se može korigovati, u potpunosti, a vidna oštrina koja se dobija je ona koja je postojala u godinama kada je završen razvoj vida (do 7-8 godine). Dakle, oko koje je ostalo slabovido nakon tog uzrasta, ostaje slabovido.