Uvodeći hirurške inovacije, SVETI VID je oduvek pružao mogućnost kvalitetnog hirurškog lečenja. Vrhunska hirurška rešenja iz SVETOG VIDA bila su putokaz koji su drugi počeli da slede. Odavde su potekla rešenja za dotad inoperabilne probleme u oftalmologiji, što je doprinos razvoju očne hirurgije u svetu.

Najviše priznanje za najsloženije hirurške zahvate

Višestruko nagrađivana, ova ustanova je dobila visoko priznanje za kvalitet hirurgije i doprinos daljem razvoju savremene oftalmologije. Na velikom internacionalnom kongresu posvećenom temama iz oblasti refraktivne hirurgije i lečenja katarakte u Milanu – Videocatarattarefractiva – prestižno priznanje dodeljeno je profesoru Pavlu Rozsivalu i Specijalnoj bolnici SVETI VID. „Neprocenjivo je blago kada od najvećih svetskih autoriteta dobijete priznanje za rad. To znači da svetska oftalmologija prepoznaje i vrednuje kvalitet hirurgije, ali ga i prihvata kao smernicu za dalji razvoj svetske oftalmologije”, smatra dr Marina Dragović, medicinski direktor bolnice SVETI VID.

Binokularna hirurgija katarakte i refraktivna hirurgija

SVETI VID je jedna od vodećih ustanova u svetu u kojoj se primenjuje binokularna hirurgija katarakte, odnosno operacija na oba oka u jednom danu. Cilj da se pacijentu uspostavi binokularni vid odmah nakon operacije ostvaren je u različitim situacijama: u slučaju početnih i uznapredovalih katarakti, katarakti u komplikovanim situacijama s pratećim oboljenjima oka (posle upala) ili nakon prethodnih operacija (posle vitrektomije ili operacija glaukoma). Takođe, u slučajevima različitih sindroma i dislociranih bioloških sočiva, s ciljem da se izbegnu komplikacije koje bi nastale odlaganjem, ali i da se reši problem refrakcije (dioptrije). Jednodnevnom operacijom katarakte, koju obavlja jedan od najvećih stručnjaka u oblasti hirurgije oka, rešava se dioptrijski problem, i to odabirom specijalnih intraokularnih sočiva prema potrebama pacijenata.

Binokularna hirurgija katarakte

Minimalno invazivna hirurgija minimalnog reza, bez šava, kod dece i odraslih

Primenjuje se u različitim uzrastima – od beba s urođenom kataraktom, pa do najstarije populacije. Binokularna operacija urođene katarakte kod beba je od posebnog značaja zato što stvara preduslove za razvoj vida. Izvodi se u opštoj anesteziji, dok se kod odraslih osoba primenjuje lokalna anestezija. Ukoliko se u situacijama potpuno zamućenog sočiva ovaj vid operacije ne obavi do detetovog polaska u školu, posledica može biti doživotna slabovidost, zbog toga što se vid razvija do sedme-osme godine života.

Kod odrasle populacije, nastanak katarakte znači prekid postojeće binokularne vidne funkcije, dok kod deteta to znači prekid razvoja vida.

Potrebno je operisati oba oka istovremeno, jer zahvat samo na jednom oku dovodi ljude u neprirodno stanje monokularnog vida, dok čekaju operaciju drugog oka. Mnogi ne mogu da se naviknu na monokularno gledanje, što otežava svakodnevne aktivnosti.

Čekanje sazrevanja katarakte vodi u „privremeno slepilo“

Katarakta je svako zamućenje sočiva i operiše se kada pacijentu smeta. Ne treba čekati da sazri i da se time pacijent uvede u stadijum „privremenog“ slepila.

Kod dece se operacija preduzima ukoliko je zamućenje centralno postavljeno, te zatvara zenični otvor i onemogućava prolazak svetlosti u oko, što sprečava razvoj vida. Ovakvu vrstu zahvata mora obavljati hirurg s dugogodišnjim iskustvom, koji ne samo da poznaje i vlada procedurom, već unapred zna kako će izvesti svaki komplikovani slučaj i ponuditi nova, kvalitetna rešenja. Ukoliko hirurg ne vlada dovoljno hirurškom tehnikom, postupak će podeliti u dva akta, kako bi mesecima pratio povratak vida na jednom oku. Ipak, ako ne prepoznaje operaciju katarakte kao refraktivnu proceduru, koja za cilj obavezno ima i korekciju dioptrije, hirurg neće težiti usaglašavanju funkcije oba oka, odnosno binokularnosti.

Binokularna hirurgija katarakte

Oslobodite se zavisnosti od naočara i za blizinu i za daljinu u jednom danu

Phakoemulzifikacija je refraktivna hirurška procedura minimalnog reza, bezbolna, bez šava, u anesteziji kapima, kojom se koriguje dioptrija implantacijom odgovarajućeg intraokularnog, malog savitljivog sočiva. Pacijent vidi odmah nakon operacije.

Ova procedura se primenjuje kod ljudi u određenim godinama, kad nestaje akomodacija biološkog sočiva i javlja se potreba za naočarima za blizinu, posebno ukoliko uz to postoji i dodatno opterećenje u vidu dioptrije za daljinu.

Ovakva zavisnost od više pari naočara može se rešiti izborom multifokalnih ili trifokalnih intraokularnih sočiva, binokularno, u jednom aktu na oba oka. Na ovaj način se postiže neka vrsta „imitacije“ prirodno nestale akomodacije, što ljudima daje komfor u svakodnevnom životu i vidu bez opterećujuće zavisnosti od naočara.