Degeneracija makule (žute mrlje) je jedan od gorućih problema u oftalmologiji modernog doba. Javlja se u više oblika, ali je najčešća forma vezana za populaciju koja stari, pa nosi naziv senilna makularna degeneracija (ARMD).
Propadanje žute mrlje viđa se i u urođenim degenerativnim progresivnim oboljenjima (juvenilna makularna degeneracija), kod visoke kratkovidosti, u nekim sistemskim i infektivnim oboljenjima.
Makula ili žuta mrlja
Specijalni deo mrežnjače, zadužen za centralni vid i razlikovanje detalja je MAKULA ili žuta mrlja. Ona obiluje fotoreceptorima – ćelijama koje primaju vizuelnu draž i prenose je nervnim elementima.
Gust raspored receptora u makuli omogućava oštrinu vida, zapažanje detalja i raspoznavanje likova, čitanje, pisanje, prepoznavanje boja…
Oštećenja u makuli dovode do promena vezanih za centralni vid, a manifestuju se sledećim simptomima: slabijom kontrastnom osetljivošću, otežanim čitanjem u uslovima slabije osvetljenosti, pojavom zamućenja centralnog vida (koje ne može da se izoštri ni uz pomoć naočara), krivljenjem slike, pojavom tamne mrlje – fiksirane u centru vidnog polja.
Degeneracija makule – lečenje
Sveti Vid specijalna bolnica je jedinstvena ustanova na ovim prostorima, u kojoj se sprovode specijalni programi za rešavanje problema makule (žute mrlje) – intravitrealna primena lekova kojima se blokira dalja neovaskularizacija, odnosno zaustavlja napredovanje bolesti (anti-VEGF), potom klasičan laserski tretman nekih oboljenja makule, kao i jedinstvena makularna hirurgija za bolesti na površini žute mrlje – makularni paker i rupa u makuli.
Terapijski pristup je do pre nekoliko godina bio vrlo sužen, dok se danas može delovati i u slučaju vrlo agresivnih formi – u smislu da se zaustavi napredovanje oboljenja, ukoliko se reaguje na vreme. Svakako, prevencija i otklanjanje faktora rizika su i dalje na prvom mestu.
Leave A Comment