Dijabetične promene na oku predstavljaju ozbiljan problem koji pogađa mnoge osobe sa dijabetesom. Ove promene mogu značajno uticati na kvalitet života pacijenata, jer dijabetes može izazvati različite komplikacije koje zahvataju oči i vid.
Promene na mrežnjači su najčešći pratilac dijabetesa, zbog poremećene cirkulacije, ishemije i svega drugog što ova bolest donosi.
Sva ova dešavanja pacijent doživljava kao progresivno slabljenje vida usled otoka u makuli (žutoj mrlji), pojavu katarakte, krvarenja na očnom dnu i stvaranja fibrovaskularnih membrana koje povlače mrežnjaču (trakcija) i prete da je potpuno odvoje (proliferativna vitreoretinopatija i ablacija).

Dijabetične promene na oku sveti vid

Oftalmološki tretman ovakvih promena podrazumeva blagovremenu primenu lekova u vidu intravitrealne injekcije, nakon kojih pacijent brzo oseti da mu se „razmaglilo” pred očima. Međutim, biohemijski proces koji je pokrenut lošom regulacijom šećerne bolesti ne zaustavlja se na tome, zbog čega je neophodno da pacijent koriguje režim ishrane i fizičke aktivnosti i pridržava se saveta endokrinologa.

Laserfotokoagulacija još uvek ima nezamenljivo mesto u ambulantnom tretmanu preproliferativne faze dijabetične retinopatije, čime se isključuju zone koje produkuju nove faktore stimulacije za stvaranje novih krvnih sudova, kako bi se taj ciklus zaustavio.

Laserfotokoagulacija

Procedura koju koristimo za rešavanje tih problema je tretman mikropulsnim laserom koji ne zagreva i ne oštećuje tkivo, što kao mogućnost postoji kod standardnih lasera koji kontinuirano emituju energiju.

Na taj način je moguće podstaći cirkulaciju u krvnim sudovima, bez opekotina i ožiljaka na mrežnjači. Novi laseri rade na principu emitovanja kratkotrajnih impulsa energije, sa pauzama između dva talasa kako bi se tkivo oporavilo. Na ovaj način se postiže željeni efekat bez drastičnog oštećenja tkiva u vidu termalnih ožiljaka.

Redovne kontrole kod oftalmologa i pravovremeno prepoznavanje simptoma kada su u pitanju dijabetične promene na oku ključni su za prevenciju i lečenje ovih komplikacija, čime se može usporiti progresija bolesti i sačuvati vid. Pored toga, važno je da pacijenti redovno prate svoj šećer u krvi i pridržavaju se preporučenih terapija kako bi se smanjio rizik od daljih komplikacija.