Operacija katarakte se radi onda kada sa prvim zamućenjima nastanu prve smetnje u vidu kod osoba kod kojih akomodacije već nema. Zavisno od vrste posla ili životnih navika, svako će različito tolerisati početna zamućenja. Momenat za operaciju katarakte je momenat kada pacijentu počne da smeta. S obzirom na to da je operacija katarakte – fakoemulzifikacija – zapravo refraktivna hirurgija minimalnog reza kojom se koriguje dioptrija, ovaj postupak se primenjuje i kod pacijenata koji žele da koriguju dioptriju, sa početnom kataraktom ili bez postojanja katarakte.

Čekanje sazrevanja katarakte radi operativnog tretmana dovodi ljude bez potrebe u „privremeno slepilo“ i onesposobljava ih. Ovakvi drastični momenti teških zamućenja u današnje vreme su nedopustivi, zato što se hirurgija izvodi odmah, pri prvim zamućenjima, onda kada pacijentu smeta. Time se postiže kontinuitet vidne funkcije, istovremeno sa korigovanjem dioptrije.

Koliko operacija katarakte traje i kako izgleda procedura pripreme i izvođenja same operacije?

Operacija katarakte traje veoma kratko, oko 5-10 minuta po oku. S obzirom na to da je istovremeno i refraktivna procedura, bolji komfor se dobija operacijom oba oka u istom aktu. Rez je minimalan (miniinvazivna hirurgija), pa nema nikakvih konaca, odnosno ušivanja, i zarasta brzo. Pacijent već sutradan po kontroli funkcioniše normalno. Priprema obuhvata pregled i više dijagnostičkih procedura koje daju detaljan uvid u stanje svih struktura oka.

Ovim se postiže jasno definisanje stanja, odabir adekvatnog sočiva, isključivanje rizika i time se često otkrivaju propratne promene, kao što je stanje makule, na primer kod dijabetesa, na šta pacijentu ranijim pregledima nije skrenuta pažnja. Na ovaj način, pacijent biva kompletno oftalmološki ispitan, sa nalazom koji je objektivan i validan bilo gde u svetu. Termin operacije se dogovara sa pacijentom. Nema čekanja, nekada odmah, ili najduže desetak dana. Na dan operacije, pacijent je već kompletno pripremljen, unapred mu je objašnjen ceo postupak, uključujući širenje zenica, salu, i odlazak kući isti dan – ukupno zadržavanje u bolnici na dan operacije je oko 2 sata. Kontrola je sutradan, i dalje po protokolu.

Da li je operacija katarakte bolna procedura?

Procedura ne boli uopšte, i odmah nakon operacije pacijenti vide. Oko je zatvoreno prozirnom školjkom sa otvorima koja je mehanička zaštita, tako da se pacijent ne plaši i ne ostaje u tami do sutradan. Metoda je fakoemulzifikacija (osnova današnjih operacija katarakte – ultrazvuk). Fakoemulzifikacija je danas jako uznapredovala metoda, tehnički veoma usavršena, na novim aparatima. Suština je u veoma kratkoj primeni ultrazvuka, boljoj efikasnosti i sigurnosti. Naravno, pod uslovom da je hirurg sa velikim iskustvom i veštinom, što je maksimalna sigurnost.