Keratokonus je degenerativno oboljenje oka i podrazumeva proces razmekšanja rožnjače, koja tom prilikom menja zakrivljenost i oblik, sa tipičnim ”ispupčenjem” u donjem delu.
Otkriva se jednostavno kornealnom topografijom i OCT dijagnostikom. U daljem tekstu ćemo objasniti kako se leči.

Zašto je važno ustanoviti keratokonus u ranoj fazi?

Rano otkrivanje keratokonusa ima neprocenjivu važnost za mlade ljude, zato što se blagovremenom primenom terapije bolest može zaustaviti i usporiti napredovanje.

 

Procedura kojom se to postiže zove se corneal cross linking (CXL), odnosno cross linking rožnjače, i podrazumeva ”NEHIRURŠKU” proceduru.

Suština je u pojačanju strukture rožnjače i njenom očvrsnuću, kako bi se proces zaustavio u ranom stadijumu, kada još uvek vid nije puno ugrožen i kada se nakon procedure može komforno korigovati i dioptrija.

Procedura se radi kada rožnjača nije puno istanjena.

Međutim, čak i u stadijumima kada je pacijent na granici za transplantaciju, sa veoma velikim istanjenjima i već ožiljnim promenama na rožnjači, bez mogućnosti da koriguje vid ni na koji način, možemo, uz nešto modifikovanu proceduru spasiti rožnjaču, i sprečiti potrebu za transplantacijom.

U tom terminalnom stadijumu, rožnjača koja je i pre intervencije već zamućena, ostaje zamućena, oporavak je duži.

Šta je cilj primene CXL-a?

Cilj primene CXL-a u terminalnom stadijumu keratokonusa jeste spasavanje od potrebe za transplantacijom.

Cilj CXL preduzetog na vreme, u ranijem stadijumu oboljenja jeste nastavak komfora i zaustavljanje procesa razmekšanja rožnjače onda kada još uvek postoji dobar vid. Ne treba čekati, zato što se zna kako će bolest napredovati. Svakako se u vrlo ranoj fazi i može sačekati i pratiti na 6 meseci, ali ukoliko je jedno oko već stradalo, treba otpočeti bitku da drugo bude sanirano na vreme i da ne dodje do gubitka vida i na drugom oku.

 

Ukoliko pacijent stigne u jako odmaklom stadijumu sa već ispoljenim ulceroznim promenama, neugodnostima i bolovima u rožnjači, zamućenjima transplantacija je neophodna.

Transplantacija rožnjače nije komplikovana za izvodjenje, ali je za pacijenta u postoperativnom periodu i te kako komplikovana, skopčana sa dužom primenom imunosupresivne terapije. Imajući u vidu da su to pretežno mladi ljudi, to nije nimalo bezazleno.

Ne treba čekati, zato što se zna kako će bolest napredovati. Svakako se u vrlo ranoj fazi i može sačekati i pratiti na 6 meseci, ali ukoliko je jedno oko već stradalo, treba otpočeti bitku da drugo bude sanirano na vreme i da ne dodje do gubitka vida i na drugom oku.

SPECIJALNA BOLNICA SVETI VID
DOBRAČINA 27, BEOGRAD
TELEFONI:

+381-69-328-37-37
+381-11-328-37-37