Kompjuterizovana kornealna topografija je revolucionarna tehnologija koja se sve više koristi u oftalmologiji kako bi se precizno mapirala površina rožnjače oka.

Kompletan oftalmološki pregled podrazumeva uvid u sve strukture oka, i prednjeg i zadnjeg segmenta i sagledavanje problematike u celini.

Nakon obavljenog osnovnog oftalmološkog pregleda, radi detaljnog utvrđivanja stepena oštećenja i procene funkcionalnog stanja oka, preduzimaju se posebne dijagnostičke procedure kroz savremene mogućnosti dijagnostike. Nakon uvida u kompletno stanje oka, lekar će vam dati procenu stanja oka i predlog lečenja.

 

KOMPJUTERIZOVANA KORNEALNA TOPOGRAFIJA (CCT) daje digitani prikaz reljefa rožnjače, rano otkrivanje nepravilnosti i degenerativnih promena na rožnjači (keratokonus) i iregularnog astigmatizma.

Kompjuterizovana kornealna topografija

Refraktivna anomalija koja je najčešće uzrokovana nepravilnom zakrivljenošću rožnjače naziva se astigmatizam.

Visina astigmatizma se izražava u cilindričnoj dioptriji (cyl) i stepenima koja označava osovinu najveće zakrivljenosti.

Ukoliko postoji promena vrednosti i osovine astigmatizma zahteva se detaljna dijagnostika, pre svega u smislu isključivanja oboljenja rožnjače (keratokonus – progresivno ispupčenje tzv. ektazija rožnjače sa progresijom istanjenjenja u toj zoni).

Detaljna dijagnostika podrazumeva : 

  1. Kornealnu topografiju – kompjuterski snimak cele površine rožnjače i 
  2. Okularni WF – analiza prelamanja svetlosti na površini očnog sočiva čime se otkriva postojanje lentalnog astigmatizma 
  3. Merenje debljine rožnjače (pahimetrija)

Ukoliko je astigmatizam stabilan i nalaz nepromenjen 6 meseci, može se planirati korekcija astigmatizma – Excimer laserom.

Ako se utvrdi postojanje keratokonusa primenjuje se CXL (neinvazivna procedura u cilju učvršćenja rožnjače i usporavanja progresije oboljenja).