Operacija katarakte je procedura do koje, potencijalno, svi možemo dođi u nekom momentu života kada se javi zamućenje prirodnog sočiva u oku. A da li je i kada neophodna, pročitajte u nastavku teksta.
Zabluda je da se katarakta može izlečiti kapima, naočarima sa jačom dioptrijom ili posebnom vrstom ishrane, jer se ona može ukloniti isključivo i samo operacijom. Čak, posle početnog zamućenja, u najkasnijoj fazi bolesti dolazi do „privremenog slepila“ usled potpunog zamućenja sočiva.
Operacija katarakte – Najvažniji razlozi zbog koji je ne bi trebalo odlagati
1. Simptomi koji ukazuju na sigurnu kataraktu
Kada tegobe počnu da onemogućavaju čitanje i otežavaju gledanje televizije, pojavljuju se zablještenja kada je sunčano vreme, odnosno od farova pri noćnoj vožnji treba zakazati operaciju katarakte.
Ovo su pitanja kad dodjete kod nas na pregled: Da li vam je mutno ili maglovito dok čitate? Da li često kupujete nove naočare, sa jačom dioptrijom? Da li su boje izbledele? Da li je zenica postala beličasta i siva?
Ovo su neki od simptoma koji mogu ukazivati na kataraktu. Čak ako postoji samo jedan ili dva od ponuđenih simptoma, neophodno je otići na oftalmološki pregled.
2. Omogućava se vraćanje vida kao pre katarakte
Najsavremenija metoda operacije katarakte je primena ultrazvuka u eliminaciji zamućenog sočiva i ugradnja specijalno dizajniranog savitljivog sočiva koje ostaje trajno u oku i omogućava jasan vid, kakav su pacijenti imali pre nastanka katarakte.
Operacija se radi u lokalnoj anesteziji kapima, bezbolna je i traje petnaestak minuta. Rez je jako mali, nema konaca i rana, brzo zarasta, a oporavak pacijenta je brz i komforan.
3. Operacija katarakte je rizičnija u poodmakloj fazi
Katarakta napreduje individualno, od nekoliko meseci do nekoliko godina. Ranije se mislilo da treba čekati sve dok bolest ne dođe u krajnju fazu, kada pacijent više nije sposoban da samostalno funkcioniše.
Od kako se koristi ultrazvuk, pacijentima se savetuje upravo obrnuto. Naime, kako bolest napreduje, sočivo u oku postaje sve tvrđe, a samim tim se i teže uklanja.
Ovakva operacija duže traje, rizičnija je, a samim tim je i oporavak znatno duži.
4. Operacija katarakte može da produži život
Svima je poznato da operacija katarakte omogućava bolji kvalitet života i pravovremena intervencija može čak i produžiti život.
Ljudi koji imaju bolji vid, postaju aktivniji, češće su u pokretu i vežbaju, što se odražava na bolje zdravstveno stanje.
5. Neke životne navike mogu ubrzati kataraktu
Katarakta se najčešće razvija u drugoj polovini života, mada se može javiti i kod novorodjenčadi (kongenitalna katarakta). Uzrok njenog nastanka još uvek je nepoznat, ali određeni faktori i životne navike mogu ubrzati njenu pojavu.
Fizički i hemijski faktori – izlaganje visokoj temperaturi, toksičnim agensima, duvanskom dimu, UV i radioaktivnom zračenju, može uzrokovati oštećenja oka.
Urođene anomalije oka – urođena katarakta, određeni sindromi (Down-ov, Petersova anomalija).
Infekcije u trudnoći (npr.rubeola virus).
Lekovi – Dugotrajno korišćenje određenih lekova (npr. kortikosteroidi).
Prethodne povrede oka – Rizik je veći kod osoba koje su imale određene povrede oka.
Često je udružena sa drugim oboljenjima oka – uveitis, retinitis pigmentosa, metabolička oboljenja (npr. dijabetes).
Specijalna Bolnica Sveti Vid je lider u lečenju bolesti očiju. Vrhunski strani hirurzi koji su začetnici najsavremenijih metoda iz oblasti savremene oftamologije stoje vam na raspolaganju.
Leave A Comment