Inovativna laser tehnologija sa WOW efektom, nazvanim tako zbog uzvika ushićenja pacijenata već odmah po intervenciji – wow, ja vidim!

Egzajmer (excimer) laser se u korekciji dioptrije primenjuje već  30 godina, kod  odraslih, i skoro 20 godina kod dece. Predstavlja samo deo mogućnosti koje pruža refraktivna hirurgija,u korekciji dioptrije: kratkovidosti, dalekovidosti i astigmatizma.

 

Visina dioptrije koja se „skida“, definisana je kvalitetom i debljinom roznjače, tako se komforno koriguju dioptrije do -10 (dioptrija kratkovidosti), pa i više, ukoliko je debljina rožnjače dobra. Ukoliko je rožnjača tanja, to će limitirati mogućnost lasera da koriguje višu dioptriju. 

U nekim situacijama, primenom posebnih modaliteta laserske procedure, proširujemo dioptrijski opseg, sa očuvanom sigurnošću.

Velika zabluda u domaćem okruženju, na ovim prostorima, jeste pitanje stabilnosti dioptrije i odluka o laserskim procedurama. Laser samo koriguje postojeću dioptriju, a ne zaustavlja trend porasta dioptrije, ukoliko postoji. Nestabilna dioptrija NIJE prepreka za lasersku proceduru, nakon koje će se dobiti bolji vid i komfor, a eventualna promena se može, ako je potrebno, dokorigovati, kasnije.

Ukoliko se dioptrija, i nakon lasera promeni (nestabilne, visoke dioptrije, visoka hipermetropija, hormonski disbalans, metabolički disbalans), može se kasnije uraditi laser dokorekcija (enhancement). Savetujemo da se sačeka makar godinu dana, da se dioptrija koja je eventualno zaostala „ustali” i potom doda laserska procedura, ukoliko ima potrebe.

Zašto je bitna ZDRAVA ROŽNJAČA?

Rožnjača mora biti zdrava. Dioptrijski opseg određen je kvalitetom i debljinom rožnjače, i veličinom zenice. Ovi parametri mogu postaviti granicu do koje možemo bezbedno ići u “skidanju dioptrije”.

Posebnim ispitivanjem rožnjače (kornealna topografija, corneal i ocular wave-front screening) otkrivaju se detalji rožnjače i definiše model koji treba oblikovati. Na ovaj način se otkrivaju i pacijenti sa keratokonusom, koji u stabilnom stadijumu sa još uvek očuvanom rožnjačom, mogu imati lasersku korekciju dioptrije, ali uz primenu jos jedne „protektivne” intervencije kojom se postiže „očvrsnuće” rožnjače i pojačava njena stabilnost, i smanjuje stepen progresije bolesti, a to je corneal cross-linking (CCL ili CXL).

 

Kakva su iskustva pacijenata?

Milioni pacijenata širom sveta su zadovoljni ovim procedurama, jer one donose oslobađanje zavisnosti od naočari i kontaktnog sočiva, dok se kod dece stvaraju uslovi za formiranje jasnijeg, oštrog vida u situacijama kada naočare, a ni kontaktno sočivo ne postižu efekat. 

To je važan deo nastojanja da se smanji stepen slabovidosti kod dece. U specijalnoj bolnici SVETI VID refraktivnu hirugiju radimo već skoro dve decenije, sa izvanrednim uspehom! Na ovaj način je veliki broj problema kod dece korigovan adekvatno, smanjen stepen slabovidosti, te je ovim malisanima omogućeno normalno detinjstvo i školovanje. 

Da je u ovim specijalno definisanim indikacijama za primenu laserske korekcije dioptrije kod dece pretškolskog uzrasta izostala ova blagovremena korekcija, to bi danas bila visoko slabovida deca, sa pohađanjem specijalnih škola za decu oštećenog vida.