Savremeno lečenje katarakte zasnovano je na metodi koja se naziva fakoemulzifikacija (osnova današnjih operacija katarakte – ultrazvuk). Fakoemulzifikacija je danas jako uznapredovala metoda, tehnički veoma usavršena. Suština je u veoma kratkoj primeni ultrazvuka, boljoj efikasnosti i sigurnosti. Naravno, pod uslovom da je hirurg sa velikim iskustvom i veštinom, što je maksimalna sigurnost.

Savremeno lečenje katarakte podrazumeva OPERACIJU

Katarakta predstavlja zamućenje prirodnog, biološkog sočiva, što vremenom dovodi prvo do slabljenja, a kasnije i do gubitka vida. Samo sočivo deo je optičkog aparata oka, koji zajedno sa rožnjačom učestvuje u prelamanju svetlosti.

 

Operacija se izvodi u lokalnoj anesteziji (primenom kapi), traje svega 5-10 minuta po oku, a osoba istog dana napušta bolnicu i nastavlja sa svojim aktivnostima.

Kada je pravi trenutak za operaciju katarakte?

Zavisno od vrste posla kojim se bavite ili od životnih navika, svako će različito tolerisati početna zamućenja. Momenat za hirurgiju je zapravo onaj momenat kada pacijentu počinje da smeta zamućenje. S obzirom da je hirurgija katarakte zapravo refraktivna hirurgija minimalnog reza, kojom se koriguje dioptrija, ovaj postupak se primenjuje i kod pacijenata koji žele da koriguju dioptriju i imaju početnu kataraktu ili je uopšte nemaju.

Važno je istaći da čekanje sazrevanja katarakte, radi operativnog tretmana ljude bez potrebe dovodi u tzv. privremeno slepilo i onesposobljava ih.

Ovakvi drastični momenti teških zamućenja u današnje vreme su nedopustivi, zato što dovode do brojnih komplikacija na oku, tokom čekanja sazrevanja. Hirurgija se treba izvesti na vreme , kada početna zamućenja počnu da stvaraju smetnje. Time se postiže kontinuitet vidne funkcije, istovremeno sa korigovanjem dioptrije i izbegavaju komplikacije ”sazrevanja“ katarakte.

To nekada “popularno sazrevanje“ vezuje se za staro, davno prevaziđeno doba, pre oko 50 godina, kada nije bilo ovakvih hirurških mogućnosti koje danas postoje.