Jedan od gorućih problema u oftalmologiji, za koji u našem okruženju nije postojala mogućnost hirurškog lečenja, je svakako ablacija mrežnjače, ali i makularna hirurgija. Stoga je ovde formiran centar za savremenu vitreoretinalnu i makularnu hirurgiju. Mrežnjača, i posebno njen glavni deo, makula, zadužena za jasan, centralni vid i razlikovanje detalja, jeste zapravo „deo nervnog sistema, satkan od nervnih ćelija i vlakana, sa sedištem u oku, prijemnik signala koji se šalju u centar za vid na obradu“.

Zanemarivanje problema ovog segmenta oka vodi u trajni gubitak vida.

Sve što treba da znate o ablaciji mrežnjače i makularnoj hirurgiji

Ablacija mrežnjače predstavlja odvajanje mrežnjače od podloge (pigmentni epitel), koja je značajna za njenu ishranu i metabolizam. Ovakvo dešavanje vodi u trajni gubitak vida jer mrežnjača gubi svoju funkciju i odumire. Rešava se samo hirurški.

Postoje neki upozoravajući znaci koje pacijent ne sme da zanemari, kao što su „bljeskovi“ u oku, pojačanje „mušica“ i pojava „mrlja“ u vidnom polju. Ova stanja, ukoliko se prepoznaju na vreme, mogu se sanirati ambulantno, laserom. Ova „laser baraža“ ima zadatak da mesto „rupture“, odnosno pucanja mrežnjače, obezbedi i predupredi nastanak odvajanja mrežnjače, koji bi na tom mestu počeo. Kada se pojavi „zavesa“ u delu vidnog polja, mrežnjača je već odvojena i potrebna je hirurgija što pre.

Ablacija mrežnjače nastaje u nekim stanjima koja su predispozicija za njen nastanak. Ima više tipova ablacije mrežnjače, pa se i hirurški pristup razlikuje.

Ovde su navedena neka od predisponirajućih stanja, bez obzira na tip ablacije:

  • Visoka kratkovidost
  • Urođena degeneracija mrežnjače
  • Neki sindromi kod dece (Down…)
  • Prevremeno rođena deca
  • Trauma, ponekad i zaboravljena trauma, udarac u glavu i slično
  • Fiziološki proces odvajanja staklastog tela (ablacija vitreusa), koji na mestima jačeg pripoja za mrežnjaču može dovesti do povlačenja (trakcija) i nastanka rupture (cepanja) mrežnjače. Nekada je ta trakcija najjača u području žute mrlje (makule), pa ovaj proces može dovesti do pucanja žute mrlje (makular hole), što se na svu sreću danas hirurški rešava savremenom vitreomakularnom hirurgijom.
  • Prethodni zapaljenski procesi
  • Epiretinalne membrane i trakcija
  • Dijabetična retinopatija (pravilnije vitreoretinopatija, zbog opsežnih promena u staklastom telu i mrežnjači)

Sve što treba da znate o ablaciji mrežnjače i makularnoj hirurgiji

Ovo je problematika zadnjeg segmenta oka, koja obuhvata široku paletu patologije. Važno je prepoznati, postaviti pravu dijagnozu i na vreme upozoriti pacijenta. Ponekad zamućenja u vitreusu ne predstavljaju smetnju i mogu se rešiti posebnim laserom (laserska vitreoliza), a ponekad jesu pretnja, pa je potrebna hirurgija.

Onda kada nastane ablacija, nema drugog rešenja sem hirurškog. U pretećim stanjima trakcije, kao što su vitreomakularna trakcija, epiretinalne membrane, i kod dijabetičnih promena, kao i krvarenja u staklastom telu, hirurgiju treba raditi pre nastanka ablacije. Ova hirurgija ima svakako bolji ishod ukoliko se na vreme uradi.

Hirurgija kojom se ova stanja saniraju zove se vitreoretinalna i makularna hirurgija.

U ovoj ustanovi obavlja se na najvišem nivou, sa sjajnim rezultatima.