Visoka dioptrija predstavlja stanje sa kojim se nosi čak trećina svih ljudi. Oni svoju dioptriju teško mogu da „utaknu“ u okvir naočara ili da je koriguju kontaktnim sočivom.
Gotovo je sigurno da će, ako postoji veći stepen astigmatizma, njihova svakodnevica uz konvencionalna pomagala biti: nepotpuna vidna oštrina, nerealna slika i limitirano vidno polje.
Bez naočara ili sočiva, pacijenti vide na svega par desetina centimetara pred okom, što znači da postoji izuzetna zavisnost od tih pomagala, pa je funkcija vida ograničena.
Efikasne refraktivne procedure kod visoke dioptrije
Egzajmer laser je izvanredan u korekciji manjih i umerenih vrednosti kratkovidosti (do -10.0, uslovno), sa manjim astigmatizmom, kao i dalekovidosti manjeg stepena (do oko +2 D).
Međutim, ne primenjuje se u korekciji viših dioptrija, pošto je dioptrijski opseg koji se „skida“ strogo definisan određenim parametrima, što lasersku proceduru čini bezbednom.
Svaka od refraktivnih procedura, bilo laserska ili hirurška, ima specifične zahteve. Potrebno je izuzetno poznavanje refraktivne hirurgije, odnosno iskustvo da bi se za svakog pacijenta ponaosob našlo najbolje i najsigurnije rešenje. Uz ove principe, rezultati refraktivnih procedura su izvanredni, a iza njih ostaju srećni ljudi.
Hirurgija implanta kao rešenje visoke dioptrije
U slučajevima konstituciono „tanje“ rožnjače, kao i kod umerene kratkovidosti ili dalekovidosti, ne savetuje se egzajmer laser. Metoda izbora je hirurgija implanta.
Radi se o hirurškoj ugradnji specijalnog sočiva koje pokriva dioptrijski opseg do oko -20 dioptrija (kratkovidost) i do +10 dioptrija (dalekovidost).
U tom slučaju, sočivo pacijenta koje je smešteno iza dužice, ostaje nedirnuto. Time se čuva akomodacija (vid na blizu), a rešava korekcija za daljinu. Zato se ova hirurgija primenjuje u starosnoj grupi od 21. do 40. godine, dok ima akomodacije (kod hiperopije – dalekovidosti i ranije).
Kod starijih, u korekciji visokih dioptrija se savetuje takozvana hirurgija zamene sočiva, kada dolazi u obzir i primena multifokalnih implanata – intraokularnih savitljivih sočiva, kao „nadoknada akomodacije“.
Visoka dioptrija i specijalna sočiva
Refraktivna sočiva za korekciju kratkovidosti i dalekovidosti su u primeni već dosta dugo. Danas postoji i varijanta faknog toričnog sočiva, što znači istovremenu mogućnost korekcije i pridruženog astigmatizma (do oko 7 D cilindra).
To su sočiva savršenog dizajna i materijala, u potpunosti prilagođena oku (nemaju mnogo sličnosti sa klasičnim sočivima). Fakna intraokularna sočiva se odlično podnose.
Postoperativni odgovor je odličan, a pacijent se brzo adaptira. Naši dugogodišnji rezultati su pokazali prevazilaženje zadate (nekada korigovane) vidne oštrine za čak jedan do dva reda više, što se podudara i sa objavljenim svetskim rezultatima. Hirurški postupak se obavlja brzo, u lokalnoj anesteziji, bez ostajanja u bolnici.
Dvostruka korekcija dioptrije
O refraktivnoj hirurgiji ima smisla govoriti jedino ako postoji umeće i prefinjenost hirurške tehnike, iskustvo hirurga u primeni ove vrhunske hirurgije i, naravno, pravilan odabir pacijenata uz poštovanje zvanično usvojenih stavova.
Kada je reč o ljudima u prezbiopnom dobu, dakle bez akomodacije (sa ili bez katarakte), kod postojanja potrebe za dvostrukom korekcijom: naočarima za blizu i daleko, a uz to još sa astigmatizmom – čak i do viših vrednosti, primenjuje se hirurgija implanta.
U pitanju je zadnje komorno torično sočivo (PC toric) specijalnog dizajna, rađeno prema specifičnim parametrima svakog oka ponaosob. Ova hirurgija, koja se već godinama izuzetno kvalitetno obavlja u Specijalnoj bolnici Sveti Vid, nalazi se u žiži najviših ostvarenja svetske oftalmologije.
Leave A Comment