U više vrhunski opremljenih ordinacija dočekaće vas ljubazno osoblje i pomoći u nalaženju rešenja problema. Sveobuhvatni oftalmološki pregled podrazumeva uvid u sve strukture oka, i prednjeg i zadnjeg segmenta, i sagledavanje problematike u celini.
Nakon obavljenog osnovnog oftalmološkog pregleda, radi detaljnog utvrđivanja stepena oštećenja i procene funkcionalnog stanja oka, preduzimaju se posebne dijagnostičke procedure kroz savremene mogućnosti dijagnostike. Nakon uvida u kompletno stanje oka, lekar će vam dati procenu stanja oka i predlog lečenja.
VISUAL IMAGING – MULTIMODAL IMAGING:
Zahtev savremene oftalmologije jeste sveobuhvatni koncept u dijagnostici. To podrazumeva kompletno sagledavanje svih struktura oka, počev od rožnjače pa do izgleda fundusa.
Savremena tehnologija pruža “digital imaging“ svih struktura oka objektivno, kao i dinamiku praćenja promena.
“Multimodal imaging“ omogućava da se sa različitih aspekata najobjektivnije sagleda svaka promena u oku.
Veoma važan deo toga je imaging prednjeg segmenta oka – rožnjače, i kvaliteta žlezdanih struktura oka koje su najčešće odgovorne za promene na rožnjači (MGD – Meibomian gland disease), a što se često zapostavlja u svakodnevnim “rutinskim“ oftalmološkim pregledima.
Na ovaj način se objektivno može zabeležiti problem koji pacijentu stvara izuzetno velike subjektivne smetnje (bolest suvog oka).
Ovaj segment se ne sme nikako zapostaviti i mora se sagledavati zajedno sa procenom stanja svih drugih struktura oka.
OCT (OPTICAL COHERENCE TOMOGRAPHY)
Neinvazivan, bezkontaktni, postupak skeniranja oka, gde se pomoću svetlosnih talasa dobija vizuelni presek kroz rožnjaču, pokazuje kvalitet i debljinu rožnjače, izgled prednje komore, sočiva i posebno presek komornog ugla (najveći značaj kod glaukoma uskog ili zatvorenog ugla) što predstavlja tzv. prednji OCT. Danas je neraskidiv deo refraktivnih procedura, a takođe veliku primenu ima i u kontaktologiji, u odabiru najboljeg kontaktnog sočiva.
OCT zadnjeg segmenta daje uvid u presek kroz sve slojeve mrežnjače, posebno makule i očnog živca. OCT je danas dijagnostički postupak, bez koga se ne može zamisliti kvalitetan očni pregled. Obezbeđuje neophodne smernice za terapijsko delovanje kod glaukoma i oboljenja mrežnjače, pogotovo makule (promene na žutoj mrlji, edemi, makularna degeneracija, diabetična makulopatija).
Ima značaja za tačnu lokalizaciju promene, kao i u praćenju oboljenja i efekta terapije.
U kombinaciji sa digitalnom fundus kamerom, daje nove mogućnosti otkrivanja i lokalizacije patološkog događaja. Snimanje traje par minuta.
OCTA
Najnovija, neinvazivna imaging tehnika, bez kontrasta, bez igle, za prikaz abnormalne vaskulature kroz više preseka, u nekoliko nivoa (neinvazivna angiologija). Mogu se uočiti promene ispod nivoa makule, pre nego nastane eksudacija i krvarenje
DIGITALNA FUNDUS KAMERA I ANGIOGRAFIJA
Obezbeđuju objektivni digitalni prikaz izgleda i dešavanja na mrežnjači, žutoj mrlji i papili vidnog živca. Uz primenu intravenskog kontrastnog sredstva, dobija se dinamika sa prikazom cirkulacije na nivou krvnih sudova mrežnjače sa jasnim lociranjem mesta okluzije (tromboze), proširenja krvnog suda, krvarenja i sl.
FAF-FUNDUS AUTOFLUORESCENCA
Neinvazivna dijagnostička mogućnost od velikog značaja za brzu detekciju oštećenja fotoreceptora, i ranih metaboličkih promena na nivou RPE, koje su osnova za nastanak degenerativnih, distrofičnih oštećenja makule, papile ili cele mrežnjače (atrofična makularna degeneracija, Stargardt, retinitis pigmentosa i sl.).
ULTRAZVUČNA DIJAGNOSTIKA
Standardna dijagnostička procedura za otkrivanje promena dubljih struktura oka, u staklastom telu, mrežnjači i orbiti (krvarenja, ablacije mrežnjače, tumorske promene, i dr.), posebno u stanjima neprozirnih medija kao što je katarakta, ili krvarenje u prednjoj komori što remeti uvid u zadnje strukture.
IOL MASTER, NAJSAVREMENIJI APARAT – SWEPT SOURCE
Za višestruku primenu u oftalmologiji. Precizno meri dužinu oka (neophodno kod visoke kratkovidosti), debljinu sočiva, dubinu komore, sa brzom detekcijom promena u dubljim delovima oka i žutoj mrlji.
PAHIMETRIJA I KOMPJUTERIZOVANA KORNEALNA TOPOGRAFIJA
Neinvazivne imaging procedure kojima se dobija „mapa“ rožnjače sa prikazom svih krivina, jačina prelamanja i debljinom u različitim tačkama. Pošto rožnjača obezbeđuje 2/3 prelomne snage oka, (dioptrijske moći oka), topografija je od izvanrednog značaja za određivanje i procenu kvaliteta rožnjače, rano otkrivanje nepravilnosti i degenerativnih oboljenja (keratokonusa, pelucidne marginane deneneracije), iregularnog astigmatizma i promena nastalih usled nošenja kontaktnog sočiva i sl. Neophodna je kod svih refraktivnih procedura.
ENDOTELIJALNA MIKROSKOPIJA
Daje uvid u izgled, kvalitet i kvantitet endotelnih ćelija, odgovornih za zdravu funkciju i obnovu rožnjače, kao i procenu budućeg ponašanja i brzine propadanja kod brojnih kornealnih distrofija.
KOMPJUTERIZOVANA PERIMETRIJA
Ispitivanje funkcije očnog živca ili makule – žute mrlje. Time se objektivno prikazuje stepen oštećenja funkcije, kod različitih oboljenja očnog živca i žute mrlje.