OSLOBODITE SE UKAPAVANJA KAPI U OKO DO KRAJA ŽIVOTA!
SPECIJALNA BOLNICA SVETI VID uvela je hirurgiju glaukoma u novu epohu, menjajući stare, neefikasne hirurške pristupe.
Ta nova epoha počela je primenom ugradnje minijaturnih implanata u oko (MIGS), zahvaljujući kojima se pacijent doživotno oslobadja ukapavanja kapi u oko, što je mnogima predstavljao problem zbog alergijske reakcije.
U specijalnoj bolnici SVETI VID ovu vrstu hirurgije izvode iskusni evropski hirurzi, sa specijalnom licencom koju moraju imati za izvodjenje ove procedure.
Glaukom u najširem smislu čini grupa oboljenja sa oštećenjem očnog živca i gubitkom vidne funkcije sa slepilom kao definitivnim završetkom ukoliko se ne leči. Oboljenje je MULTIFAKTORIJALNO sa širokim dijapazonom faktora rizika, gde je povišen očni pritisak samo jedan od njih.
Simptomi
Najčešće je hronično, često nastupa pritajeno, bez upadljivih simptoma u početku, bezbolno, a ipak ostavlja alarmantan broj slepih ljudi, različite starosti.
Kada se suoči sa dijagnozom, prva reakcija pacijenta je neverica. Vid u početku nije narušen. Povišen očni pritisak, kao najčešći manifestni znak oboljenja, sem u vrednostima duplo većim od normalnih, ne boli.
U situacijama akutnih stanja, sa visokim vrednostima očnog pritiska, oko je „tvrdo“ i bolno, sa širenjem bola celom polovinom glave, praćeno mučninom i povraćanjem.
Glaukom napada prvo periferni vid, pa su u vidnom polju uočljivi periferni defekti, dok centralni vid dugo ostaje očuvan. Zato su prvi simptomi „nemi“. Kada nastupi bol i evidentan defekt u vidnom polju, obično je veliki deo živca već propao, a oštećenja su nepovratna.
Terapija u ovom momentu ima za cilj da zaustavi bolest na tom stadijumu, i da pritisak u oku drži pod kontrolom. Moramo demistifikovati problem i pomoći pacijentu da razume svoju bolest, jer će jedino tako razumeti i potrebu za blagovremenim tretmanom. Ovo je oboljenje doživotno, a blagovremena i adekvatna terapija omogućiće normalan život sa bolesti koja je pod kontrolom (kao i kod visokog krvnog pritiska).
Kada nastaje glaukom
Savremena oftalmologija je ponudila ZVANIČNE stavove o ranom otkrivanju i lečenju glaukoma, koji pritajeno, podmuklo vodi u mrak – slepilo.
U najranijem stadijumu postoje promene na nivou ganglijskih ćelija mrežnjače!
U osnovi je defekt u ishrani tkiva usled perfuzionih poremećaja, na šta je nervna ćelija izuzetno osetljiva. Njena osetljivost je veća kod povišenog IOP-a ili oscilacija u IOP-u. Poremećaji perfuzije takođe postoje i kod cirkulatornih smetnji, kao kod suženja karotidnih arterija, nižeg krvnog pritiska, ali i kog visoke kratkovidosti.
Ovi faktori rizika mogu pogoršati oštećenje, ali to ne znači da sve osobe sa cirkulatornim poremećajima imaju glaukom. Genetika diktira ponašanje i osetljivost ovih finih struktura u sklopu svih prisutnih faktora rizika.
Faktori rizika
Povišen IOP smatra se najčešćim faktorom rizika. Staro shvatanje, da povišene vrednosti očnog pritiska sa oštećenjem vidnog živca i tipičnim glaukomatoznim „ispadom“ u vidnom polju čine glaukom, je deficitarno i danas izmenjeno. Povišen IOP će ubrzati nastanak glaukomatoznog oštećenja, ali glaukom „nije jednako“ – povišen očni pritisak. Zabeležene su vrlo fine promene u izgledu očnog živca na očnom dnu (papila) u stanjima „relativno“ normalnog ili čak nižeg IOP. To je takozvani glaukom normalnog ili niskog pritiska. Vrednosti IOP od 9-21mm Hg uslovno su uzete za normalne. Ali, oko 25 procenata ljudi sa jasnim glaukomatoznim oštećenjem ima pritisak unutar „normalnog“. To znači da se vrednost IOP-a ne sme tumačiti stihijski, već u skladu sa stepenom oštećenja, i prisutnim oboljenjem u porodici (nasleđe) ili postojanjem drugih faktora rizika.
Asimetrija pritiska u oba oka, kao i veće dnevne oscilacije alarmantan su znak za akciju, a takođe i asimetrija u izgledu PNO čak i pri „normalnom“ IOP-u.
Nasledje
Verifikovano oštećenje na optičkom disku, ili defekt u vidnom polju, uz podatak da neko od roditelja ima glaukom, je alarm da se vrednost očnog pritiska tog pacijenta mora spustiti i ispod 16mmHg, do onih niskih vrednosti koje neće dovesti do daljeg oštećenja.
Primera radi, kod koronarne bolesti, vrednost krvnog pritiska ili nivo lipida težimo da spustimo niže nego kod zdravih. Isto tako, vrednost od 22mmHg, se ne uzima a priori za glaukom, dok se bolest ne dokaže ili isključi ispitivanjem.
Terapijski se reaguje već pri suptilnim promenama.
Vrste glaukoma
Povišen očni pritisak (“tvrdo“ oko) nastaje zbog poremećaja ravnoteže u produkciji i oticanju očne vodice. Veća produkcija u odnosu na oticanje, odnosno otežano oticanje zbog stanja povećanog otpora u „kanalima“ kojima očna vodica prolazi, pri normalnoj anatomiji oka i strukturi komornog ugla, karakteriše tzv. glaukom otvorenog ugla.
Otežano oticanje postoji i u stanjima izmenjenog komornog ugla (glaukom uskog ili zatvorenog ugla) koje može biti urođeno ili se anatomija menja starenjem.
Dalekovidost sa plićom prednjom očnom komorom takođe je predispozicija za glaukom. Glaukom kao sekundarni nastaje u zapaljenjima oka (uveitis) ili povredama, zbog priraslica u komornom uglu. Možemo ga očekivati i kao komplikaciju „sazrevanja“ katarakte, kada nabubrelo sočivo sužava prednju očnu komoru i komorni ugao, ili blokira zenični predeo i prekida komunikaciju očne vodice iz zadnje u prednju očnu komoru.
Ako se raspadne, ovakva katarakta može dovesti do zapušenja komornog ugla ili sekundarne zapaljenske reakcije – uveitis. Ovo su opasnosti zastarelog stava “o čekanju sazrevanja” napuštenog u oftalmologiji sedamdesetih godina prošlog veka. Mera prevencije je rana operacija katarakte – fakoemulzifikacija (operacija ultrazvukom).
NEPOZNATE REČI:
IOP – intraokularni, očni pritisak
Papila vidnog živca, PNO, optik disk – početak, glava očnog živca
Perfuzija – snabdevanje tkiva krvlju