Keratokonus predstavlja degenerativno oboljenje rožnjače, koje se ispoljava pojavom dioptrije (cilindrične korekcije – astigmatizma), u adolescentnom dobu, koji se vremenom pogoršava. Radi se o procesu razmekšavanja rožnjače, koja tom prilikom menja zakrivljenost i oblik, sa tipičnim „ispupčenjem“ u donjem delu rožnjače.

Pacijent nema nikakve tegobe, i najčešće se javlja na oftalmološki pregled radi promena u vidu i potrebe za korekcijom. Keratokonus se lako otkriva na oftalmološkom pregledu, a svaki oftalmološki pregled bi trebalo obavljati obavezno sa KORNEALNOM TOPOGRAFIJOM i prednjim OCT snimkom (tomografijom) rožnjače, sa pahimetrijskim merenjem i praćenjem debljine i kvaliteta rožnjače. Tako će se uočiti sve, eventualno klinički neprimećene nepravilnosti i sumnjiva stanja rožnjače – ukoliko pri tom pacijent navodi i alergijsku komponentu i često „trljanje“ očiju, opasnost je veća.

Rano otkrivanje keratokonusa ima neprocenjivu važnost za mlade ljude, zato što se blagovremenom primenom terapije bolest može zaustaviti i usporiti njen napredak.
Procedura kojom se to postiže zove se corneal cross linking, odnosno cross linking rožnjače. To je NEHIRURŠKA procedura, koja za cilj ima ojačanje strukture rožnjače i njeno očvršćivanje, kako bi se proces zaustavio u ranom stadijumu i, kada još uvek vid nije puno ugrožen, i kada se nakon procedure može komforno korigovati i dioptrija. Izvodi se u lokalnoj anesteziji (kapima) i istog dana se napušta bolnica.

Procedura se radi kada rožnjača nije puno istanjena. Međutim, čak i u stadijumima kada je pacijent na granici za transplantaciju, sa veoma velikim istanjenjima i već ožiljnim promenama na rožnjači, bez mogućnosti da koriguje vid ni na koji način, možemo, uz nešto modifikovanu proceduru, spasiti rožnjaču, i sprečiti potrebu za transplantacijom.