U svetu oftalmologije, sveobuhvatan pregled unutrašnjosti oka ključan je za dijagnostikovanje i praćenje različitih očnih oboljenja. Zahvaljujući tehnološkom napretku, danas postoje brojne moderne metode dijagnostike koje omogućavaju detaljan uvid u strukturu oka. Od tradicionalnih oftalmoskopskih pregleda do sofisticiranih slikovnih tehnika, ovaj napredak otvara nove mogućnosti za rano otkrivanje problema i pružanje adekvatnog tretmana.

Da bi se neko oboljenje moglo lečiti, mora se na vreme otkriti.

Multimodal imaging

Celokupna dijagnostika u otkrivanju najfinijih promena u oku, od onih na površini, do zadnjeg segmenta oka, dakle najpreciznija dijagnostika, ne bi bila moguća bez savremene tehnologije kojom “Sveti Vid” raspolaže. 

OCT skener-tomografija (”optical coherence tomography”), daje uvid u presek kroz sve segmente oka – od rožnjače i prednjeg segmenta oka – prednja tomografija) do mrežnjače i sudovnjače, posebno makule i očnog živca – zadnja).

Pregled digitalnom fundus kamerom i angiografija koja obezbeđuje objektivni digitalni prikaz izgleda i dešavanja na mrežnjači, žutoj mrlji i papili vidnog živca danas traje par sekundi i daje kompletan presek krvotoka i tkiva tako da možemo da otkrijemo promene u samom začetku, dok pacijent još ne postane svestan problema. Jer, kada se to desi, to je znak da je bolest već prilično uznapredovala.