Transplantacija rožnjače je hirurška procedura kojom se oštećena zamenjuje zdravom rožnjačom donora, čime se sprečava gubitak vida ili vraća vidna funkcija, ukoliko je rožnjača uzrok gubitka vida.

Kada se primenjuje ova hirurška procedura?

  • u stanjima veoma istanjene rožnjače, kada se zakasni sa primenom preventivnog corneal cross linking-a (CXL-a) – odmakli keratokonus
  • urođene distrofije rožnjače (Fuchs)
  • ožiljci na rožnjači
  • otok rožnjače (bulozna keratopatija)
  • ulcer rožnjače sa pretećom perforacijom, koji ne deluje na terapiju

 

Postoji nekoliko tipova ove hirurške procedure:

1. Totalna keratoplastika – zamena cele rožnjače u punoj debljini

2. Endotelijalna keratoplastika – zamena oštećenih slojeva rožnjače u dubljim slojevima, uključujući endotel i tanani sloj koji štiti endotel od povreda i infekcije (descement membrana) – DSAEK i DMEK (descement stripping i descement membrane endothelial keratoplasty)

3. Prednja lamelarna – ALK zamenjuje prednji deo rožnjače.

SALK (superficijalna prednja) i DALK (duboka prednja lamelarna )

4. Arteficijalna (veštačka) rožnjača se implantira u situacijama kada postoji rizik od odbacivanja transplantata (traumatska oštećenja sa vaskularizacijom)

operacija transplantacije rožnjače

Nakon što se obavi transplantacija rožnjače, vid pacijenta se značajno poboljšava. Međutim, vreme potrebno za potpuno oporavak može biti par meseci, do godinu dana (u slučaju totalne keratoplastike). Pacijenti se brzo vraćaju svojim svakodnevnim aktivnostima, a u periodu oporavka potrebno je izbegavati fizičke napore i aktivnosti koje mogu dovesti do povrede oka.

U specijalnoj bolnici SVETI VID ovu vrstu hirurgije izvode iskusni evropski hirurzi, sa preko 25 godina hirurškog iskustva.